Detaylar

Kategori Savaşlar
Yayıncı DBY Yayınları
Liste Fiyatı 100.00
Format KİTAP
Barkod 2770000029865
Yayın Tarihi 2020-03-07
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 720
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 150 X 210

Boğaz'ın Fedaileri (2 kitap); Çanakkale Boğazı Tahkimatları / Çanakkale Boğaz Muharebeleri'nde Türk Topçusu

Boğaz'ın Fedaileri 1 Çanakkale Boğazı Tahkimatları
Çanakkale, Türk milletinin canı pahasına savunduğu, yokluk içerisinde varlığını gösterdiği, kadını, erkeği, genci ve yaşlısının tek yürek olarak attığı kara parçasıdır.
Çanakkale, yenilmez denilen bir donanmanın yenildiği, batmaz denilen zırhlıların battığı, okyanus kadar engin olan gemilerinin küçücük bir Boğaz'da sulara gömüldüğü yerdir.
Çanakkale, elde bulunan teknolojinin çok gerisinde olan toplarla, tasarrufun hat safhaya ulaştığı atımlarla ve yetersiz mermilerle kazanılan şanlı bir zaferdir.
Şüphesiz bu zaferin kazanılmasında, teknolojinin gerisinde olmasına rağmen kullanılan topların büyük önemi vardır.
Bu eserde, Çanakkale Boğazı'nın geçilmezliğini sağlamak amacıyla Boğaz'a inşa edilen tabya, batarya ve kaleler hakkında detaylı bilgilere ulaşacaksınız. Ayrıca bu gazi tahkimatların ve topların günümüzdeki haline de şahit olacaksınız.

Boğaz'ın Fedaileri 2 Çanakkale Boğaz Muharebeleri'nde Türk Topçusu
I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte kısa süre içerisinde Çanakkale Cephesi açılır. Hiç şüphesiz ki Çanakkale Boğazı'na donanma gücü ile bir saldırı yapılacağı herkes tarafından beklenmektedir. Bu yüzden Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı tabya ve bataryaların güçlendirilmesi, topçu düzeninin yenilenmesi, topçu eğitimine önem verilmesi gibi faaliyetleri hızlandırır.
Çanakkale Boğazı yerleştirilen toplarla, kurulan bataryalarla ve eğitim gören Türk askerleriyle hazır bir şekilde büyük günü beklemeye koyulur. Kozların paylaşılacağı gün olarak 18 Mart 1915 günü seçilir. Boğaz'ın Fedaileri bu büyük günde üzerine düşeni yapar ve Çanakkale Geçilmez haykırışlarını tüm dünyaya duyurmayı başarır.
Bu eserde topçu askerlerin yoldaşı, Çanakkale'nin geçilmezliğini sağlayan, Boğaz'ın her iki yakasında kurulan tabya ve bataryalara yerleştirilen toplar hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz. Topçu birliklerinin en büyük sıkıntısı olan cephane eksikliğini her daim yaşayacaksınız. Topçu askerlerinin yaşamış oldukları hatıralara şahit olacaksınız.
Askerlerin eldeki topları koruyabilmek için başvurdukları sahte toplar hilesi ile adeta şaşkınlık yaşayacaksınız. Bir zamanlar Dünya'nın Yenilmez Armadası'nın daracık bir Boğaz'da çırpınışına neden olan gazi topların günümüze kadarki hikâyesi karşısında ise içiniz burkulacak.

Emeği Geçenler

Yazar   : Bayram Akgün

Satış

% 10
indirim
90.00
Liste Fiyatı : 100.00
Kazancınız : 10.00
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %10 indirim