Çanakkale, tarihte önemli olayların yaşandığı bir coğrafyayı temsil etmektedir. Troia savaşları da bu önemli olaylardan birisidir. Homeros'un İlyada'yı yazmasıyla birlikte Troia Savaşları edebi bir metin haline dönüşmüş, sadece olayın geçtiği Ön Asya'nın değil, tüm dünyanın kültürel mirası olmuştur.

Mustafa Kemal ve yakın çalışma arkadaşları siyasal kararların yanında bir de cumhuriyet kültürü oluşturmaya dönük planlı bir kültürel politika uygulamak zorunda olduklarını görmüşlerdi. Türk halkı, yaklaşık son iki yüz yıldır büyük bir değişim süreci yaşamıştı. Bu değişim toplumda kültürel açıdan da sarsıntılara ve karmaşalara yol açmıştı. Tarihin köprüsü olarak adlandırılan Anadolu üzerinde yaşayan

Türkler, tarihin değişik dönemlerinden kalma değişik kültürlerin varlıklarını sürdürdükleri toplumsal yapıyı bugün de yaşatmaktadırlar. Anadolu'nun çeşitli yöreleri birbirlerinden çok farklı kültürleri bünyesinde barındırmaktadır. Trakya'da Avrupa kültürünün, Ege'de Akdeniz kültürünün, güney illerinde Arap kültürünün, doğuda Fars kültürünün kuzeydoğuda ise Kafkas kültürünün etkileri dikkatimizi çeker. Orta Anadolu'da ise tarihin değişik dönemlerinden kalma kültürel değerler bugünün kültürel değerlerini potasında erimeye çalışmaktadır.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786257431101
Yayın Tarihi :2021-07-12
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :264
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :130 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mithat Atabay
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler