Yazar(lar): Alim Kaya, Mehtap Sezgin, Aksel Çelik, Arkun Tatar, Erol Esen, Zeki Yüncü, İnal Kaleli, Sevgi Özgüngör, Gülsüm Songül Ercan, Neslihan Güney Karaman , Özgür Seyfi Denli, Figen Çok, Gülendam Akgün, Baki Duy, Ezgi Ekin Şahin, Yağmur Soylu, Betül Meydan, Zeynep Çankaya, Serkan Denizli, D. Yelda Kağnıcı,

Çocuk ve Ergen Gelişimi: Çok Boyutlu Bir Bakış adlı bu kitap bebeklikten ergenliğe uzanan yaşam serüvenini kapsamlı bir şekilde anlatmaktadır. Kitap, gelişim psikolojisindeki temel kavramlar, ilkeler ve gelişimi etkileyen faktörlerin açıklanmasıyla başlamakta ve gelişim psikolojisinde araştırma yöntemlerinin açıklanması ile devam etmektedir. Kitabın 3-11. bölümlerinde sırasıyla fiziksel, cinsel, beyin, bilişsel, dil, ahlak, kişilik, sosyal ve duygusal gelişim alanları oldukça ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu bölümlerde kuramsal açıklamalar yapılırken sadece klasik kuramlara yer verilmemiş güncel kuramlara ve araştırmalara da yer verilmiştir. Kitabın son üç bölümü Gelişimsel Psikopatoloji, Çocukluk ve Ergenlikte Pozitif Gelişim ile Çocuk ve Ergen Gelişimine Kültürlerarası Bakış Açısına ayrılmıştır. Böylelikle çocuk ve ergenlik dönemine özgü gelişim özelliklerini çok kapsamlı ve farklı bir bakış açısıyla değerlendirmek mümkün olmuştur. Her bölümün sonunda psikolojik danışmanlara öneriler başlığına yer verilmiş ve bu başlıklarda okul temelli yapılabilecek uygulamalardan bahsedilerek ilgili bölüme ilişkin öneriler sunulmuştur.
Bu kitabın çocuk ve ergen gelişimi ile ilgili dersleri yürüten akademisyenler için bir baş ucu kitabı olmasını umuyoruz. Bununla birlikte kitabımızın çocuk ve ergen gelişimini merak eden öğrencilere, psikolojik danışmanlara, öğretmenlere ve ebeveynlere yeni bir bakış açısı kazandırmasını bekliyoruz.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786257676090
Yayın Tarihi :2021-03-18
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :662
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :200 X 260
Emeği Geçenler :
Yazar   : Diğdem Müge Siyez
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler