Karl Marks´ın Kapital´e Ek: Dolaysız Üretim Sürecinin Sonuçları kitabının 2. Baskısını kitapseverlerle buluşturuyoruz.
Türkiye´de ilk kez 1999 yılında yayınevimizce yayımlanan bu kitap, Karl Marks´ın ünlü eseri Kapital´in Türkçe´de yayımlanmamış bir bölümünden oluşuyordu.
Marks, Dolaysız Üretim Sürecinin Sonuçları´nı (Resultate des unmittelbaren Produktionsprozesses), Kapital´in ilk cildinin 7. bölümü olarak tasarlamıştı. Bu bölümün neden Kapital´in 1. cildinin baskısından çıkarıldığına dair bir bilgimiz yok. Marks´ın bu bölümü Kapital´in daha sonraki ciltlerine koymayı tasarlamış olması muhtemel.
Kesin olarak bildiğimiz tek şey; tıpkı Kapital´in 2. ve 3. ciltleri ve Artı-değer Teorileri gibi, Dolaysız Üretim Sürecinin Sonuçlarının da Marks´ın sağlığında yayımlanamadığıdır. Bu tamamlanamamış elyazmaları, ilk kez 1933´te Moskova´da Almanca ve Rusça basılan Marks-Engels Arşivleri´nin (Arkhiv Marksa i Engelsa) ikinci cildinde yayımlandı. 60´ların sonlarına doğru diğer Avrupa dillerinde yeniden basımı yapıldı. Bugün Kapital´in Avrupa ülkelerinde yapılan baskılarında bu bölüm, 1. cildin bir parçası, Eki olarak yer almaktadır. (Özgün Adı, Appendix: Results of the Immediate Process of Production.)
Bu eserde Marks, Kapital´i besleyecek, onu zenginleştirecek çözümleme ve tartışmalar yapıyor. Metanın sermayenin ürünü olarak büründüğü yeni biçim, emek-sürecine sermaye tarafından el konuluşu, üretken ve üretken olmayan emek, toplumsal ilişkilerin kapitalizmde nesnelerin ilişkisine dönüşümü vb. birçok konuda zengin analizler sunuyor...

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9789756304754
Yayın Tarihi :2008-09-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :184
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Basım Yeri :İstanbul
Emeği Geçenler :
Yazar   : Karl Marx
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler