Karakter ve değer eğitimi erken çocukluk dönemi olarak tanımlanan yaşamın ilk sekiz yılında kritik öneme sahip unsurlardan biridir. Çünkü karakter gelişimi ve değer eğitimi, çocuğun kişilik gelişimi ve ahlak gelişimi açısından önemlidir. Erken yaşlarda ailede, okulda ve çevrede çocuğun maruz kaldığı değer eğitimi yaşantıları hem bütünsel gelişimini hem de kişiliğini doğrudan etkileyen yaşananlardır. Çocuğun toplumda kendine yer edinebilmesi kişilik gelişimiyle birlikte değer eğitimi süreçleriyle ilişkilendirilebilir. Karakter gelişimi bireyin mizaç özelliklerinin önemli rol oynadığı, ancak eğitimsüreçleriyle desteklenmesi gereken önemli bir alandır. Çocuğun sahip olduğu bu bireysel özelliklerin, erken çocukluk döneminde değer eğitimi uygulamalarıyla desteklenmesi gerekmektedir.
Çağdaş eğitim anlayışını benimsemiş olan öğretmen çocuğu tanıyıp karakter özelliklerinin farkında olmalı, etkili değer eğitimi etkinliklerini planlama, uygulama ve değerlendirme becerisine sahip olmalıdır. Başka bir ifadeyle, karakter ve değer eğitimine uygun eğitim programı hazırlayıp, çok boyutlu değerlendirme yapma konusunda da kendini yetiştirmelidir.
Bu kitap öğretmen adaylarının yanı sıra alanda çalışan öğretmenlerin ve ailelerin de yararlanabileceği bir kaynak niteliğindedir. On bölümden oluşan kitapta her bir bölüm farklı üniversitelerde çeşitli uzmanlık alanına sahip akademisyenler tarafından yazılmıştır.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786257582438
Yayın Tarihi :2021-12-03
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :256
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :160 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler