Bir konudaki derin bilgilerin ve sırların ehil olmayanlardan gizlenerek, bir üstat tarafından sadece ehil olanlara inisiyasyon yoluyla öğretildiği Ezoterizm, bilinenin aksine bir din veya bir inanç sistemi değildir.
Ezoterizm, bilgilerin ve görgülerin kapalı bir topluluk içinde ve aşamalı olarak verildiği çalışma ve öğreti sistemidir. Asıl gerçeklerin, anlayabilecek yetenek ve bilgide olan kişilere aktarılabileceği görüşü ezoterik sistemin özüdür.
Bâtıni düşünce sistemi ise temelde zahir-batın ayırımına dayanır ve bu ayırımın merkezinde Allah'ın evrendeki her şeyi çift yönlü olarak yarattığı kabulü yer almakta ve buna Kur'an'dan İbret alasınız diye her şeyi çift çift yaratmışızdır (Kur'ân, Zariyat, 49) ayeti delil gösterilmektedir. Varlık evrenini tümüyle kuşatan bu çift boyutluluk, zahir-batın şeklinde tecelli eder.
Bu kitapta, Türkçeye içrek, içte kalan, içteki olarak çevrilen, gizli öğreticilik olan bilinen Ezoterizm ve Bâtıniliğin esaslarını, sınırlı sayıdaki müride kısa ve net olarak anlatıldığı öğretileri açık ve sade üslupla okuyacaksınız.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786052198834
Yayın Tarihi :2021-03-26
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :232
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ali Serdar Demirci
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler