Kayıt dışı istihdam, sosyal güvenlik açısından -niteliği itibariyle yasal işlerde çalışarak istihdama katılan kişilerin, çalışmalarının gün veya ücret olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına hiç bildirilmemesi ya da eksik bildirilmesi- olarak tanımlanabilir. 3 türlü kayıt dışı çalışma söz konusudur;
-Çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi,
-Çalışma gün sayılarının eksik bildirilmesi,
-Sigorta primine esas kazanç tutarlarının eksik bildirilmesidir.
Bunlardan en yaygın olanı çalışanların SGK ya hiç bildirilmemesi olmakla beraber giderek sigorta primine esas kazancın düşük gösterilmesi önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. İşte hizmet tespit davaları da kayıtdışı çalışmanın tespiti ve sigortalılar açısından yarattığı zararların giderilmesi açısından hayati öneme sahip bir dava çeşididir.
İlk baskının çıktığı 2012 yılından TÜİK in açıkladığı 2014 yılı Ekim ayı istatistiklerine bakıldığında kayıtdışı çalışmanın %42 lerden %35 ler seviyesine indiği görülmektedir. Bu sonuç çalışanların SGK ya hiç bildirilmeme oranındaki düşüşü göstermesi açısından sevindirici olmakla beraber en az bu sorun kadar önemli olan prime esas kazancın düşük gösterilmesine ilişkin bilgi içermemektedir. Önümüzdeki dönemde gerek SGK nın gerekse de diğer kurum ve kuruluşların bu konuya önem vermesi gerektiği hem sigortalıların emeklilik aylıklarının düşük olmaması açısından hem de SGK nın mali dengelerinin korunabilmesi açısından kritik öneme sahip olduğu düşünülmektedir.
Kitapta ilk baskıya ek olarak 6552 sayılı Kanun ile getirilen SGK nın -Feri Müdahil- olma durumu açıklanmış, hizmet tespit davasına özel bazı durumlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca Yargıtay kararları yenilenmiş ve zenginleştirilmiştir.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786051465845
Yayın Tarihi :2015-03-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :622
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :140 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Umut Topcu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler