Prof. Dr. Mehmet Tomanbay'ın bu çalışması, iktisat tarihiyle iktisadi düşünceler tarihini bir araya
getirmesinin ötesinde bu alanlarla siyasal düşünceler tarihi arasında da bağ kuran öncü bir çalışma niteliğini taşımaktadır. Siyaset bilimi alanında olduğu gibi iktisat alanında da, tarihsizleştirme ve yalıtık düşünce kategorileri üzerinden düşünmek yaygın bir olgudur. Buna karşılık, iktisadi olgulara ilişkin kuram ve yaklaşımların ve bunları üreten düşünürlerin tarihsel koşul ve bağlam içinde ele alınması söz konusu olguların gerçekliğini açıklayabilmek ve tartışabilmek açısından olması gereken bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır.
Prof. Dr. Tomanbay; iktisadın temel inceleme nesnesi olan ancak tarihsizleştirilerek
içeriksizleştirilen kavram ve yaklaşımları, düşünürlerin yaşadığı tarihsel gerçeklik bağlamında ve
biyografinin ötesine geçerek ele almaktadır. Çalışma, bu yönüyle iktisat öğrenmek isteyen herkes için bir başlangıç vesilesi olmanın yanında bir neden oluşturma potansiyelini de içermektedir.
Diğer yandan, Prof. Dr. Tomanbay, siyasetin dışlandığı iktisat alanına; akım, okul ve düşünürlerin tarihselliğinden hareketle dolaylı dahi olsa ideolojik konumlanışlarına ilişkin sonuç çıkartmaya yönelik bir bakış açısıyla yaklaşarak, bu iki alan arasında köprü kurma olanağını da yeniden gündeme getirmiştir. Küresel kapitalizm çağında, yaşanılan gerçekliğin ekonomiden ayrı
kavranılamayacağının artık bir tercih olmaktan çok bir zorunluluk olması karşısında bu kitap
vazgeçilmez bir seçenek olmaya adaydır.
Prof. Dr. Örsan Ö. Akbulut, Hacettepe Üniversitesi

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9789755339474
Yayın Tarihi :2020-02-27
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :415
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mehmet Tomanbay
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler