Mehdiyi Beklerken, Şiiliğin ilk ortaya çıkışından İranın bugününe, bölgede şu anda yaşananlardan İranın yarın nereye gideceğine kadar çok geniş bir alanı kapsıyor. Yazar, İslamcılığın gerçek niteliğini sorguladığı, elinizde tuttuğunuz ikinci kitabında bu kez de, İran tarihine paralel olarak Şii düşüncesinin siyasallaşmasının öyküsünü anlatıyor.
Kitapta; İsmaili mezhebi, İhvan-i Sefa örgütü, Necef uleması, İran Anayasa Devrimi, Pehlevi hanedanı, petrol nedeniyle İran üzerinde oynanan oyunlar, dış güçlerce gerçekleştirilen 53 darbesinin perde arkası, Güney Azerbaycan davası, İslam devriminin ideologu Ali Şeraiti, devrime giden yol, devrimin lideri Humeyni, devrim sonrasından günümüze dek İranda yaşanan güç çatışmalarının ardındaki nedenler ve çatışan güçlerin nitelikleri, itilaflı 2009 Haziran seçimleri, Mehdeviyet ve Mehdi inançları, Ahmedinecatın ideolojisi, İranın nükleer politikası ile Mehdicilik ve İsrail arasındaki bağlantı mercek altına alınıyor. Şii İslamcılık anlayışının gideceği yön, 2012 Mart seçimleri sonrasındaki siyasi tablo, İrana yönelik bir saldırının olası sonuçları sorgulanıyor.
Kitapta Müslüman Kardeşler ve Masonlar, tarihin ilk gizli İslamcı örgütü olarak nitelenen İhvan-ı Sefanın ardılları mıdır? İslam devriminin ardında aslında kimler vardı İslam devrimi yeni bir ulus devlet modeli miydi? Ahmedinecat sekülerleşiyor mu? İslamcılığa karşı İrancılık mı? Devrim tükendi mi? Arap Baharı İran rejimine tehdit mi? Ahmedinecat yeni bir model arayışında mı? Mesihe karşı Mehdi mi? Ortadoğu için hazırlanan bir nükleer kıyamet senaryosu mu var? gibi sorulara da cevap aranıyor.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786051274577
Yayın Tarihi :2012-06-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :361
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :140 X 210
Basım Yeri :İstanbul
Emeği Geçenler :
Yazar   : Selin Çağlayan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler