Kök Türkçe yazıtlarda adı geçen Türk boyları içerisinde, tarihleri çok eskiye dayanan ve Çin kaynaklarında bahsi geçenlerden birisi de Kırgız etnik adıdır. Çin yıllıklarında Kırgızları M.Ö. 201 olayları anlatılırken görmekteyiz. Kırgızlar Merkezi Asya`da yaşarken, sonraları Yenisey Nehri bölgesine göç eder ve Avrupa halkı olan Dinlinler ile karışırlar. Yenisey`deki Kırgızlar sarı saçlı ve mavi gözlüdür.

Kırgızlar Türkçe konuşur ve yazarlardı. Bugün Isık Göl havalisinde, Tekes, Talas ve Çu ırmaklarının yukarı taraflarında, Pamir ve Tanrı Dağlarında yaşayan Kırgızlar, milattan önceki adlarını günümüze kadar muhafaza edebilen yegane Türk boyudur. Türk halklarından biri olan Kırgızlar, eski zamanlardan bu yana Kırgız adıyla anılagelmişlerdir. Kırgız sözünün halk dilindeki biçimleri ve ilmi açıklamaları bulunmaktadır.

Buna karşılık Kırgız adının ortaya çıkışı hakkındaki efsaneler unutulmuştur. Halkın hafızasında, Orta Çağdaki mitolojik efsaneler Kırgız adını kırk+kız, kırk kızdan çıkan nesil fikri ile bağlantı kurmaktadır. XVI. Yüzyıldaki Molla Sayf ad-din Kırk ve Guz (Kırk Oğuz birliği) şeklinde; çoğu şecerelerde* Kırgız sözü, Oğuz Hanın torununun ismi olarak verilmektedir. Kırgız adının buna benzer pek çok şecere ve efsane açıklamaları mevcuttur.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786054942855
Yayın Tarihi :2014-06-13
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :394
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 200
Basım Yeri :Ankara
Emeği Geçenler :
Yazar   : Tamara Ölçekçi
İlgili Eserler