Parayı nasıl bilirsiniz? Bütün kötülüklerin anası mı? Mutluluğun önşartı mı? Yaşamınızın amacı mı?
En son ne zaman birisine ihtiyacı olan bir şeyi armağan ettiniz?
Para olmadan yaşayabilir misiniz, ya da daha azına razı mısınız?
Yaşamınızda öznesi para olmayan hangi kavramlar kaldı? Para nasıl Kutsal olabilir?

Parayla ilgili tüm bildiklerinizi unutun. Kutsal Ekonomi para, insan ve toplum ilişkilerini yeniden tanımlıyor, parasız bir hayatın mümkün olabileceğini söylüyor. Bir eko-ütopya değil bu; dünyada örnekleri olan, üstelik bizim toplumumuzda köklerini sürdüren bir sistem. İmece bu topraklarda hâlâ yaşıyor, tohumlar kurda, kuşa, aşa diye serpiliyor.

Bu kitapta anlatılanlar bildik şeyleri bilinmedik bir biçimde ortaya koyuyor. Ekonomiyi gündelik hayatımızın içinde aykırı sorularla, sıradışı örneklerle açıklıyor. Bizde fazla olanı paylaştıkça nasıl daha zengin ve daha mutlu olabileceğimizi, daha çok boş zamana kavuşabileceğimizi anlatıyor.

Hepinizin içinden geçen sorular olduğunu biliyoruz, Kutsal Ekonomi'de bu sorulara cevap almakla kalmayacak, daha güzel bir dünya için kendi yöntemlerinizi ortaya koymakla ilgili cesaret de bulacaksınız. Bu kitap Armağan Ruhu ile yazıldı; alın ve ihtiyacı olan birine armağan edin.

''Geleceğin topluluğu paranın karşılayamayacağı gereksinimlerden doğacak.''

''Güzel bir şey yaratmaya geldik buraya; ben buna, yüreklerimizin bize mümkün olduğunu söylediği daha güzel dünya diyorum. Bunun gerçekliği giderek içimize işledikçe ve krizlerin kesişmesi bizi eski dünyanın dışına ittikçe, kaçınılmaz olarak giderek daha çok insan bu gerçekle yaşayacak: senin için daha fazlasının benim için daha azı olmadığı gerçeğiyle; sana ne yaparsam kendime de onu yaptığım gerçeğiyle; verebildiğini vermek ve ihtiyacın olanı almak için yaşamak gerçeğiyle. Bunu yapmaya hemen şimdi başlayabiliriz.'' (Kitaptan)

Arka Kapak:

Şirketler Dünyayı Yönettiğinde adlı kitabın yazarı David Kortenin zamanımızın gelmiş geçmiş en büyük düşünürlerinden biri olarak söz ettiği Charles Eisenstein, Kutsal Ekonomi kitabında krize rağmen ayakta kalmanın yollarını anlatıyor.

Occupy Wall Street/ Wall Street'İ İşgal et sloganıyla yola çıkan finans dünyasına başkaldırı hareketinin de fikir babası olan Eisenstein, bu aykırı kitabında,

* Parayla ilişkimizde neyin yanlış olduğunu gösteren temel bir analiz sunuyor;
* Farklı bir para kavramının ve buna dayanan ekonomik sistemin nasıl bir dünya yaratabileceğini betimliyor; parayı eski kutsal haline nasıl dönüştüreceğimizi anlatıyor;
* Bu dünyayı yaratmak için gerekli kolektif eylemleri ve bu eylemlerin nasıl gerçekleştirilebileceğini gösteriyor;
* Bu dünya dönüşümünün bireysel boyutlarını, armağan kültürüyle yaşamak dediği kimlik ve varlık değişimini inceliyor.

Bu kitabı okuyun ve sonra armağan edin. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz ve birbirimize ihtiyacımız var.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786054054916
Yayın Tarihi :2012-10-16
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :377
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :155 X 235
Basım Yeri :İstanbul
Emeği Geçenler :
Yazar   : Charles Eisenstein
Çevirmen   : Sinem Gül
İlgili Eserler