Ezidiler, dini inançlarının kurbanı olmuş bir halktır. İnandıkları Melek Tavus, Tanrı'nın cennetten kovduğu melekle, yani Şeytan'la bir tutulduğu için Müslüman ve Hıristiyan komşuları tarafından dışlanmış, lanetlenmişlerdir.
Sabiha Banu Yalkut, Ezidiler üzerine çalışmaya 1979 yılında bir arkeoloji öğrencisi olarak gittiği Mardin'in Midyat ilçesinde karar verdi. Yıllarca onların izini sürdü; Almanya'da, diaspora koşullarında yaşayan Ezidilerle düzenli bir biçimde görüştü.
Melek Tavus'un Halkı Ezidiler, artık sayıları birkaç yüze inmiş olan Türkiyeli Ezidilerin, göç etme nedenlerini, göçün yarattığı dönüşümü ve diaspora koşullarında varolma ve varkalma mücadelelerini göstermeyi amaçlıyor.

YAZAR HAKKINDA: 1952'de Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'ni bitirdikten sonra İstanbul Edebiyat Fakültesi Prehistorya ve Arkeoloji Bölümü'nde öğrenimini sürdürdü. 1982'de Berlin'e yerleşti. Berlin Özgür Üniversitesi'nde (Freie Universität Berlin) Etnoloji ve Dinbilim Bölümü'nden mezun oldu. 1979-1982 yılları arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yaptığı çok sayıda gezide Yezidi köylerini de ziyaret etti. 1988-1995 arası Berlin ve Batı Almanya'nın çeşitli kentleri ile Mardin'in Midyat ilçesinde alan çalışması yaptı. Bu kitap söz konusu çalışmaların bir ürünüdür. Almanyada yaşayan yazar konuyla ilgili araştırmalarını sürdürmektedir.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9789753423700
Yayın Tarihi :2016-02-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :5.Baskı
Sayfa Sayısı :136
Kapak :
Kağıt :
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Sabıha Banu Yalkut
Çevirmen   : Sabır Yücesoy
İlgili Eserler