Bu kitap Türkiyede sayıları 70e ulaşmış bulunan İletişim Fakülteleri ve ilgili yüksekokullar ile liselerde ders kitabı olarak okutulabileceği gibi, sayıları 1062yi bulan özel radyo istasyonları çalışanlarınca ve radyoculuğa ilgi duyan meraklılar tarafından da yararlanılabilir bir nitelik taşımaktadır. Bu kitapta radyo programcılığı bilgilerinin yanısıra radyo ya¬yınları ile ilgili olarak bazılarımızın ilk defa okuyacağı/du¬ya¬cağı ilginç bilgiler de yer almaktadır. Örneğin, Tita¬nic faciası ola¬rak bilinen olayda 1523 kişinin asıl ölüm nedeninin geminin bat¬ması olmadığını, 1938de Marslıların Dünyayı işgali yayınının sırrını, İkinci Dünya Savaşının bir radyo anonsu ile nasıl baş-latıldığını, Türkiyede radyo yayınlarının başlatılabilmesi için Atatürkün neden talimat verdiğini, 1960 İhtilali sonrası Ad¬nan Menderesin yargılanması sürecinde suçlamalar arasında radyo yayınlarının da yer alma nedeni gibi birçok olayı/du¬rumu öğrenmiş olacaksınız.
Sözcük anlamı ışınlanan ses olan radyonun teknik anlam¬da¬ki serüveni 1835 yılında Samuel Morseun elektrikli telgrafı ge¬liştirmesi, 1876da Alexander Graham Bellin telefonu icadı, 1888de Heinrich Hertzin sesin elektromanyetik dalgalar aracılığıyla iletilebileceğini kanıtlaması, 1895 yılında Guglielmo Mar¬coninin, radyo dalgaları yoluyla insan sesini bir yerden başka bir yere (telsiz) aktarması ile mutlu sona ermiştir. Bundan sonra da günümüze kadar önemli gelişmeler yaşanmış ve yaşanmaya da devam etmektedir. Özellikle uydu ve internet yayıncılığına geçilmiş olması radyonun sınırlarını genişletmiş bulunmaktadır.
***********
Doç. Dr. Metin KASIM Tosyada doğdu, ilk ve orta öğrenimini orada tamamladı. 1985-1991 yılları arası TRT TSM Gençlik Korosunda bulundu. 1990da Ankara Üniversitesi Basın Yayın Y.O. Radyo ve TV Bölümünden mezun oldu. 1.5 yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi Radyosunda yayın yönetmeni olarak çalıştı. Kasım, 1991den itibaren Ankara Üniversitesi B.Y.Y.O. Radyo ve Televizyon Bölümünde Uzman kadrosu ile 4.5 yıl görev yaptı. 1996da Gazi Üniversitesinde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalında master öğrenimini tamamladı. 1990-1996 arası Ankarada bazı özel radyolara da danışmanlık hizmeti verdi. 1996da Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. 2 yıl süreyle Selçuk Üniversitesinin yayın kuruluşu Radyo Üniversitenin yöneticiliğini yaptı. 2005de Selçuk Üniversitesinde Reklamcılık Bilim Dalında doktorasını tamamladı. 2007de Yrd. Doç. Dr. unvanı aldı ve Fotoğrafçılık ve Grafik A.B.D. Başkanlığına atandı. 2010 yılında Almanyada Freie Universität da Radyo Yayıncılığı üzerine 1 yıl Post Doctorate çalışması yaptı. 2011de Uygulamalı İletişim dalında Doçent oldu.
Kasım, bu güne kadar Radyo programcılığı, Spikerlik , Fotoğrafçılık, Foto muhabirliği, Reklamcılık, Reklam fotoğrafçılığı, Halkla İlişkiler Uygulamaları derslerini verdi. Fotoğrafı Öğrenirken, Reklam Fotoğrafçılığı, Radyo Programcılığı adlarında 3 kitabı ile Atatürk Üniversitesi A.Ö.F. için yazılmış Radyo Programcılığı ve Radyo Reklamcılığı isimli 2 de kitap bölümü bulunmaktadır. Metin Kasım çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi oldu. 2004 yılında avrupa asya Tosya, 2009da Türkiye-Almanya Kültür Köprüsü isimli kişisel fotoğraf sergilerini açtı. Avrupa Birliği projesi kapsamında çekilen Almanyada Türk İzleri, Türkiyede Alman İzleri adlı belgeselde fotoğraf/görüntü yönetmenliği yaptı.
Doç. Dr. Metin Kasım halen Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümünde Fotoğrafçılık ve Grafik A.B.D. Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786053370390
Yayın Tarihi :2019-10-15
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :216
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Metin Kasım
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler