Amerika Birleşik Devletleri I. Dünya Savaşına niçin girdi? Rus Devrimini yenilgiye uğratan sebepler nelerdi? II. Dünya Savaşında Fransız halkı Nazi işgalini nasıl karşılamıştı? ABD, Britanya İmparatorluğundan devraldığı sömürgeci mirasa nasıl yaklaştı? Pearl Harbora giden süreçte ABD neden Japonyaya ambargo uyguladı? Belçika Kongosundaki soykırımın sorumlusu burjuva medeniyeti miydi? Köleliği İngilizler mi sona erdirdi? Ruslar Hiroşimaya atom bombası atılmasına razı mıydı? Vietnam Savaşı Amerikan halkına neyi gösterdi? Sosyalizmde reform ümitleri Sovyetler Birliğinin hangi girişimiyle tamamen söndü? ABD gücü Soğuk Savaş bitince nasıl genişledi? Terörle mücadele yeni bir kavram mı? Bush yönetimi niçin Irakı hedef aldı? Önleyici savaş doktrini nedir? Bölünmeyle oluşan devletler arasında din devletleri daha mı tehlikeli? Pax Amerikana mı? Kapitalizm kaç kez başarısız oldu? Güney Amerikada neler oluyor?

Oliver Stone soruyor, Tarık Ali yanıtlıyor. İki muhalif, Amerikan bayrağını bir dart tahtasının üzerine geçirip sallıyorlar oklarını. Hedef bir ülke değil elbette. Hedef, Birleşik Devletlerin II. Dünya Savaşından sonra kurduğu küresel imparatorluğun dünya coğrafyasındaki tarihsel seyri. Ve bu tarihin insanların yaşamlarını tümüyle değiştiren asla kaybolmayacak izleri.

Oliver Stone ve Tarık Ali, en uyarıcı ve radikal seslerimizden ikisi, tarih üzerine düşündürücü bir konuşma yapıyorlar, radikal toplumsal hareketlerimiz ve gerçek bir katılımcı demokrasi için son derece ihtiyaç duyduğumuz alternatif bakışları baskı altında tutan kemikleşmiş resmi hikâyeleri parçalıyorlar.

KATRINA VANDEN HEUVEL
The Nation Dergisi Editörü ve Yayıncısı

Tarih Üzerine Söyleşiyi okumak sürükleyici ve büyüleyici bir film gibi Bugün dünyayı anlamak istiyorsanız okunması gereken bir kitap.

MICHAEL RATNER
Center for Constitutional Rights Başkanı

Oliver Stone Birleşik Devletlerin ve imparatorluğunun 20. yüzyıldaki yükselişi ve düşüşü üzerine harika sorular soruyor ve Tarık Ali akıllıca cevaplar veriyor. Sonuç, kesinlikle ihtilaf çıkarıp tartışmayı canlandıracak kışkırtıcı bir kitap.
JON WIENER
Irvine California Üniversitesi
Tarih Profesörü

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786051064116
Yayın Tarihi :2011-01-04
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :144
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :165 X 235
Basım Yeri :İstanbul
Emeği Geçenler :
Yazar   : Tarık Ali
Yazar   : Oliver Stone
Yazar   : Tarık Ali;Oliver Stone
Çevirmen   : Pınar Arpaçay
İlgili Eserler