Tarihte Ermeniler, 17. yüzyıl başlarında Avrupa, Asya ve Afrika´ya yayılmış Osmanlı topraklarını bir uçtan bir uca katetmiş Simeon´un gizemli yolculuğunun hikayesidir.

Yolculuk, 15 Şubat 1608 tarihinde başladı. Simeon´un amacı Kudüs´e giderek hacı olmaktı...Ancak dönemin koşullarında kolay bir iş değildi bu. Ve Simeon 11 yıl sürecek uzun bir yolculuğun ve serüvenlerin kahramanı oldu.Olayların gidişi, onu Venedik´ten Kahire´ye, İstanbul´dan Muş´a, İzmir´den Tokat´a, Diyarbakır´dan Amasya, Sivas, Malatya, Palu, Ergani, Kilis, Maraş, Kayseri´ye uzanan bir yolculuğa sürükledi. Dönemin Osmanlı topraklarını adım adım gezdi. Gittiği yerlerde tuttuğu notlar dönemin tarihsel tanıklığı anlamında değerli bir belge olarak günümüze dek geldi. Bir Ermeni olarak notlarında ağırlığı, 17.yüzyıl başlarında Osmanlı coğrafyasında Ermenilerin ekonomik, toplumsal ve kültürel durumlarının tanımlanmasına ayırdı.

Tarihin, savaşların ötesinde kalan boyutları... Günlük hayatın ayrıntıları... Osmanlı halklarının özellikleri...

Ermeniler, Rumlar, Yahudiler, Kürtler, Araplar, Latinler... Latin Dünyası´nda Yahudilere yapılan zulüm...Osmanlı Ülkesi´nde Katolikler, Ortodokslar, Gregoryanlar, Zerdüştün son müridleri, Mülhidler, Zındıklar, Ruhaniler, Haramiler, Korsanlar, Feodal Beyler... Osmanlı´nın bir dünya devleti olduğu günlerden kalma çıplak bir belge...
(Arka Kapak)

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9789758086429
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :328
Kapak :Karton
Kağıt :1.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : T. Sımeon
Çevirmen   : Hrand D. Andreasyan
İlgili Eserler