Türkiye'nin Göç Tarihi, 14. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye'ye Göçler adlı bu eser, Anadolu topraklarının yüzlerce yılın ötesine uzanan son derece hareketli, zengin ve o ölçüde de çok yönlü, çok kültürlü sonuçlar yaratan göç tarihinin, dünden bugüne ulaşan hikayesini konu ediniyor. Aslında çalışma, Anadolu coğrafyasının kısa sayılabilecek bir tarihsel dilimi üzerinde yoğunlaşmakta ve genel olarak Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan bu yana gerçekleşen göçlerin yaratmış olduğu toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel yapılanmalarını sonuçlarıyla birlikte ele almaktadır. Bir başka açıdan da bakıldığında bu önemli eser, bir anlamda çok kültürlü Anadolu'yu resmetmekte, bu geniş çerçeve içinde yüzlerce yıl sürekli değişen ama hiçbir zaman tek renkli olmayan zengin ve çarpıcı tabloyu anlamamızı sağlamaktadır. Her biri konularında uzman olan değerli bilim insanlarımızın özgün çalışmalarının yeraldığı kitapta, Türkiye'nin artık giderek artan oranda göçmen kitlesine evsahipliği yapacağı gerçeğinin reddedilemeyeceği vurgulanmakta, toplumumuzun belli bir kesiminde potansiyel olarak varolan ve son Suriyeli göçmenlerin gelmesiyle de yükselmeye başlayan göçmen karşıtı söylemlere karşı doğru politikalar üretilmesi önerilmektedir. Bunun da yolu ciddi ve güvenilir toplumsal, siyasal, kültürel ve hukuki bir yapılanma oluşturup, ırkçı, yabancı düşmanı ve ötekini dışlayıcı retoriği tarihin çöplüğüne atıp, doğru ve insani bir dil kullanmaktan geçmektedir. Türk İdari Araştırmalar Vakfı, Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkez(HUGO) ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları'nın ortak yayını olan bu eserin sözkonusu yapılanmanın oluşturulmasına ve Türkiye'deki göç çalışmalarına önemli bir katkıda bulunacağına inanmaktayız.

Bugünki Türkiye'nin nüfus bakımından en önemli dönemi şüphesiz ki, Osmanlı Devleti süresidir. Osmanlı göçle başlamış ve göçle dağılmıştır... 1912/13, 1930'lu ve 1950'li yıllarda yaşanan göçler sayesinde, toplumsal, siyasal ve kültürel değişiklikler ana karakterini kaybetmeden devam etmiştir. Türkiye, sözün kısacası göçler sayesinde kurulmuş, değişmiş ve bugün milli devlet haline gelmiştir.
Prof. Dr. Kemal H. Karpat
İnsanlık yeni umutlar inşa ettikçe.....bitmeyen göçün yeni türleri karşımıza çıkacaktır. Bunların içinde en yakın olanı, sürdürülebilir kalkınma modeline uymayıp, doğa kaynaklarını hunharca gasp eden ülkelerdeki aç nüfusların yeni topraklar aramaya kalkışmaları olacaktır. Böylece bir yandan terör, korku, kanlı savaşlar öte yandan doğaya karşı eli kolu bağlı olan insanın acı kaderi birdaha ortaya çıkacaktır.
Prof. Dr. Nermin Abadan- Unat

Radikal Kitap, Toplumsal Tarih, Agos

Devamı
Format :KİTAP
Barkod :9786053993971
Yayın Tarihi :2016-05-06
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :394
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :190 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ayhan Kaya
Yazar   : Canan Balkır
Yazar   : Elçin Macar
Yazar   : Kemal H. Karpat
Yazar   : Kemal Kirişçi
Yazar   : Nermin Abadan Unat
Yazar   : O. Can Ünver
Yazar   : Murat Erdoğan
Yazar   : Ahmet İçduygu
Yazar   : Nurcan Özgür Baklacıoğlu
Yazar   : Mahir Şaul
Yazar   : Kemal Yakut
Yazar   : Yusuf Ayönü
Yazar   : Levent Kayapınar
Yazar   : Sinan Gökçen
Yazar   : Bianca Kaiser
Yazar   : Sema Karaca
Yazar   : Kemal H. Karpat;Levent Kayapınar;Yusuf Ayönü;Sinan Gökçen ;Mahir Şaul;Kemal Yakut;Ayhan Kaya;E
İlgili Eserler