Detaylar

Kategori Diğer Sosyoloji Kitapları
Yayıncı Ayrıntı Yayınları
Liste Fiyatı 36.00
Format KİTAP
Barkod 9789755393131
Yayın Tarihi 2011-05-06
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 3.Baskı
Sayfa Sayısı 270
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 136 X 195
Basım Yeri İstanbul

Büyüsü Bozulmuş Dünyayı Büyülemek

Baba, işyerinde kredi kartı borçlarının faizlerini ödemek için çalışırken anne evde televizyon karşısına geçmiş alışveriş kanalını izlemektedir. Evin oğlu, arka odada, sanal üniversitede günün derslerini bitirmiş, sanal alışveriş sitelerinde sörf yapmaktadır. Haftasonu tatilimizi nerede geçireceğiz anne? diye seslenir. Şehir dışındaki büyük alışveriş merkezine gideriz. Sen spor mağazasında yapay kaya tırmanışı yaparken biz de babanla dükkanlara girip çıkar, akvaryum bölümünü gezeriz; sonra da yağmur ormanları konulu restoranda buluşup bir şeyler atıştırırız, cevabıyla tatmin olarak, yeni çıkan CD´yi sanal alışveriş listesine ekler.
Hiper tüketim ve simülasyon çağında yaşıyoruz. Yalnızca eğlendirici olmak için birbiriyle yarışan devasa büyüklükteki alışveriş merkezleriyle çevrelenmekle kalmadık; müzeler, parklar, üniversiteler, stadyumlar, havaalanları ve garlar da içlerindeki mağazalar, alışveriş standları, fast-food restorantlarıyla birer eğlence ve alışveriş merkezine dönüştü. Tüketim bizi canevimizden vurdu: Ticaret, bilgisayar, televizyon, internet ve telefon aracılığıyla yatak odalarımıza kadar girdi. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok yerinde aynı ürünleri sunan mağaza zincirlerinden alışveriş ediyor; New York ya da Moskava´dakiyle aynı lezzetteki hamburgerleri yiyor, hatta aynı yüz ifadesini takınan kasiyerlerden aynı sözleri işitiyoruz.
Tüketim katedralleri gösteri toplumunun ayrılmaz bri parçası haline geldi. Her şeyin simüle edildiği sanal ortamlarda hem alışveriş ediyor, hem eğleniyor, hem de yemek yiyoruz. Baudrillard´ın dediği gibi, her şey iç içe geçti, sınırlar yok oldu; eğlence, alışveriş, spor, eğitim dev bir gösteriye dönüştü.
Ritzer, Toplumun McDonaldlaştırılması´nda modern akılcılaşma sürecinin yaşamlarımıza dayattığı tekdüzeliği gözler önüne seriyordu; McYemek, McYatak, McDoktorlar, McOto tamircileriyle montaj hattına benzeyen bir McToplum. Büyücüsü Bozulmuş Dünyayı Büyülemek´te ise, tüketim araçlarını elinde bulunduranların, sonsuz bir tüketimi körükleyebilmek için, dünyayı eğlenceli kılarak nasıl yeniden büyülediklerini araştırıyor. Bunu yapaken Marx´tan üretim araçları; Weber´den akılcılaştırma, büyüleme ve büyünün bozulması; Baudrillard´dan simülasyon kavramlarını eksen alıyor. Görülen o ki, tüketim çılgınlığı durulmak bilmeyecek; peki biz Amerikalaşmaya dur deyip doğaya, zaman ve mekanın sıkıştırmadığı ilişkilere, sahiciliğe yüzümüzü dönebilecek miyiz?

Emeği Geçenler

Yazar   : George Ritzer
Çevirmen   : Şen Süer Kaya

Satış

% 10
indirim
32.40
Liste Fiyatı : 36.00
Kazancınız : 3.60
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %10 indirim